اسکار ۲۰۲۱ و هر آنچه باید در مورد نود و سومین دوره مراسم آکادمی بدانید

یکی از جنبه‌های منفی شیوع ویروس کرونا خطرات ناشی از گردهمایی‌های بزرگ است. با گذشت چندین ماه از گسترش کووید ۱۹، مراسم‌های سینمایی یک‌به‌یک یا لغو می‌شوند و یا به تعویق می‌افتند. پس از لغو جشنواره کن ۲۰۲۰، این بار نوبت به اسکار ۲۰۲۱ رسیده و مسئولان آکادمی علوم و هنرهای سینما فعلاً تصمیم گرفته‌اند این مراسم را حدوداً دو ماه به تعویق بیندازند. پیش از این، قرار بود نود و سومین دوره مراسم اسکار در تاریخ ۲۸ فوریه سال ۲۰۲۱ (۱۰ اسفند ۱۳۹۹) برگزار شود اما حالا مهم‌ترین همایش سینمایی دنیا در ۲۵ آوریل (۵ اردیبهشت سال ۱۴۰۰) برگزار خواهد شد. با فیلیمو شات همراه باشید تا هر آنچه باید در مورد نود و سومین مراسم اسکار بدانید را مرور کنیم.


از سال ۱۹۲۹ که اولین دوره جوایز اسکار برگزار شد قریب به یک قرن می‌گذرد و در طول این مدت، تنها سه بار مراسم به تعویق افتاده است. اولین بار در سال ۱۹۳۸ سیل بزرگی در لس آنجلس رخ داد و برگزاری اسکار یک هفته به تأخیر افتاد. دومین بار در سال ۱۹۶۸ پس از ترور مارتین لوتر کینگ جونیور، مسئولان آکادمی تصمیم گرفتند این گردهمایی را به دو روز بعد موکول کنند. آخرین بار نیز پس از سوءقصد ناموفق به جان رئیس‌جمهور رونالد ریگان در سال ۱۹۸۱ بود که چهار ساعت پیش از پخش تلویزیونی، مراسم به ۲۴ ساعت بعد موکول شد.

آکادمی اسکار قوانین خاصی برای پذیرش آثار دارد و یکی از آنها بازه زمانی انتشار فیلم‌هاست. اما امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و به هم خوردن برنامه‌ریزی اهالی صنعت سینما، دیوید رابین (رئیس آکادمی)، این بازه زمانی را تمدید کرده است. بر این اساس، فیلم‌هایی که می‌خواهند در این مراسم شرکت کنند باید در تاریخی بین ۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۱ منتشر شده باشند تا واجد شرایط حضور در اسکار باشند.

البته این قانون جدید برای برخی شاخه‌ها ازجمله فیلم‌های پویانمایی بلند و کوتاه، فیلم‌های مستند بلند و کوتاه، فیلم بین‌المللی و فیلم کوتاه لایو اکشن که باید تا ۱ دسامبر ۲۰۲۰ اکران شده باشند، استثنائاتی قائل است. همچنین فرصت پذیرش آثار در بخش بهترین فیلم، بهترین موسیقی متن و بهترین ترانه، ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ در نظر گرفته شده است.


فهرست برندگان اسکار ۲۰۲۰ را در فیلیمو شات بخوانید


ازجمله برنامه‌های مهم آکادمی علوم و هنرهای سینما افتتاح موزه تصاویر متحرک آکادمی است. این موزه با دو سالن تئاتر به ظرفیت ۱۰۰۰ و ۲۸۸ نفر و چند گالری بزرگ قرار است مجموعه آثار مرتبط با دنیای فیلمسازی از دهه ۱۹۳۰ تا به حال را به نمایش عموم بگذارد. موزه‌ی آکادمی که قرار است ۳۰ آوریل ۲۰۲۱ در لس آنجلس افتتاح شود اولین و بزرگ‌ترین موزه‌ای خواهد بود که به‌طورکلی به هنر، علم، صنعت، تجارت و تاریخ فیلم‌سازی اختصاص یافته است.

نمایی از موزه آکادمی اسکار

به گزارش وب‌سایت آکادمی رویدادهای مهم این سازمان طبق زمان‌بندی‌های زیر برگزار خواهند شد:

 • آغاز رأی‌گیری اولیه: ۱ فوریه ۲۰۲۱ (۱۳ بهمن ۱۳۹۹)
 • پایان رأی‌گیری اولیه: ۵ فوریه ۲۰۲۱ (۱۷ بهمن ۱۳۹۹)
 • اعلام فهرست اولیه نامزدها: ۹ فوریه ۲۰۲۱ (۲۱ بهمن ۱۳۹۹)
 • شروع رأی‌گیری تعیین نامزدها: ۵ مارس ۲۰۲۱ (۱۵ اسفند ۱۳۹۹)
 • پایان رأی‌گیری تعیین نامزدها: ۱۰ مارس ۲۰۲۱ (۲۰ اسفند ۱۳۹۹)
 • اعلام نامزدها: ۱۵ مارس ۲۰۲۱ (۲۵ اسفند ۱۳۹۹)
 • ضیافت نهار نامزدها: ۱۵ آوریل ۲۰۲۱ (۲۶ فروردین ۱۴۰۰)
 • شروع رأی‌گیری نهایی: ۱۵ آوریل ۲۰۲۱ (۲۶ فروردین ۱۴۰۰)
 • پایان رأی‌گیری نهایی: ۲۰ آوریل ۲۰۲۱ (۳۱ فروردین ۱۴۰۰)
 • برگزاری مراسم اسکار: ۲۵ آوریل ۲۰۲۱ (۵ اردیبهشت ۱۴۰۰)
 • افتتاحیه عمومی موزه آکادمی: ۳۰ آوریل ۲۰۲۱ (۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰)

با تمام این برنامه‌ریزی‌های جدید، ممکن است با نزدیک شدن به فصل زمستان شیوع بیماری کرونا بیشتر شود و این تاریخ‌ها مجدداً به زمان دیگری موکول شوند یا برگزاری اسکار ۲۰۲۱ به‌طورکلی لغو گردد. احتمال این‌ که مراسم اسکار ۲۰۲۱ به‌صورت مجازی برگزار شود نیز وجود دارد. کری بروک، رییس شبکه اِی‌بی‌سی که طبق روال هرساله مسئول پخش تلویزیونی مراسم اسکار است، هنوز هیچ خبری در مورد شکل برگزاری نود و سومین دوره جوایز اسکار نداده است اما او اعلام کرده که تمام تلاش خود را برای برگزاری باشکوه و ایمن این مراسم خواهد کرد. درهرصورت برای مشخص شدن ماجرا به‌طورقطعی باید صبر بیشتری داشته باشیم.

اعضای جدید آکادمی اسکار

اسکار ۲۰۲۱ از چند جنبه با دوره‌های قبلی تفاوت خواهد داشت. قرار است در نود و سومین دوره جوایز سالانه اسکار شاخه‌های تدوین صدا و صداگذاری (میکس صدا) با هم ادغام شوند و این جایزه به بهترین تیم صدا اهدا شود. همچنین چند روز پیش دیوید رابین خبری مبنی بر افزایش تعداد اعضای آکادمی اسکار منتشر کرد. او در صحبت‌هایش عنوان کرد: «آکادمی مفتخر است ورود این سینماگران برجسته به آکادمی علوم و هنرهای سینما را خوش‌آمد گوید. ما همیشه پذیرای استعدادهای خارق‌العاده بوده‌ایم که بیانگر تنوع غنی جامعه جهانی فیلم‌سازان است.» با توجه به اعتراضات سال‌های گذشته در مورد تبعیض جنسیتی و نژادی هالیوود، حالا آکادمی تصمیم گرفته تعداد اعضای زن این سازمان را به دو برابر افزایش دهد.

امسال ۸۱۹ نفر برای عضویت در آکادمی اسکار دعوت شده‌اند که در صورت پذیرش تمامی دعوت‌شدگان، تعداد اعضای آکادمی به ۹۴۱۲ نفر افزایش خواهد یافت. از میان دعوت‌شدگان جدید، ۴۵ درصد زن و ۵۵ درصد مرد هستند. همچنین ۳۶ درصد از آنها به اقلیت‌های نژادی اختصاص دارند و حدود ۴۹ درصد نیز غیرآمریکایی هستند. این ۸۱۹ نفر از ۶۸ کشور مختلف در سرتاسر جهان انتخاب شده‌اند.

ازجمله افراد سرشناس دعوت‌شده می‌توان به آکوافینا، تزی ما و لولو وانگ (بازیگران و کارگردان فیلم «وداع» با عنوان اصلی «The Farewell»)، زندیا کلمن (بازیگر سری جدید فیلم‌های «مرد عنکبوتی»)، آدل انل (ستاره فیلم «پرتره بانویی در آتش» (Portrait of a Lady on Fire))، فلورنس پیو (بازیگر فیلم «زنان کوچک» (Little Women))، کیتلین دیور، بنی فلداستین و اولیویا وایلد (بازیگران و کارگردان فیلم «بوک اسمارت» با عنوان اصلی «Booksmart‎»)، جارین بلاشکه و یورگ ویدمر (به ترتیب فیلم‌برداران فیلم «فانوس دریایی» و «یک زندگی پنهان»)، آری استر (کارگردان فیلم‌های «موروثی» (Hereditary) و «میدسامر» (Midsommar)) و پنج نفر از بازیگران فیلم «انگل» (با عنوان اصلی «Parasite») اشاره کرد.

اعضای ایرانی جدید آکادمی اسکار

از بین سینماگران ایرانی پنج نفر به این مجموعه دعوت شده‌اند: ستار اورکی (آهنگساز فیلم‌هایی همچون «فروشنده»، «جدایی نادر از سیمین» و «دربند»)، علی عباسی (کارگردان آثاری همچون «مرز» و «شلی»)، سمیرا مخملباف (کارگردان فیلم «پنج عصر» و «سیب»)، نرگس آبیار (خالق آثاری همچون «نفس»، «شیار ۱۴۳» و «شبی که ماه کامل شد») و الهام شاکری فر (تهیه‌کننده مستند‌هایی همچون «حتی وقتی زمین می‌خورم» و «از عشق و قانون»).


شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.