جوایز بفتا ۲۰۲۰ و برتری مطلق فیلم «۱۹۱۷»؛ بهترین فیلم از بهترین کارگردان

روایت حماسی سم مندز از جنگ جهانی اول، هفت عنوان از جوایز بفتا ۲۰۲۰ را به خود اختصاص داد؛ درحالی‌که «جوکر» با دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد، درمجموع سه جایزه برد. برای اطلاعات بیشتر، با فیلیمو شات همراه باشید.


عمده جوایز بفتا ۲۰۲۰ به یک فیلم تعلق گرفت: «۱۹۱۷»

یکشنبه‌شب گذشته در رویال آلبرت هال، اثر حماسی سم مندز با موضوع جنگ جهانی اول، هفت جایزه خانگی را به گنجینه جوایزی که قبلا در ایالات‌متحده گرفته بود اضافه کرد. این فیلم، برنده جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و نیز بهترین فیلمبرداری در مراسم بفتای ۲۰۲۰ شناخته شد.

در سوی دیگر، «جوکر» با عنوان اصلی «Joker»، با سه جایزه گوی سبقت را از دیگر فیلم‌ها ربود و واکین فینیکس، جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خود اختصاص داد. رنی زلوگر جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن را برای فیلم « جودی» با عنوان اصلی «Judy» از دستان هیو گرنت، همبازی سابقش در فیلم «خاطرات بریجیت جونز» گرفت. گرنت به شوخی به او گفت: «آفرین خانم جونز!»
جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای بازی در فیلم «روزی روزگاری هالیوود» با عنوان اصلی «Once Upon a Time in Hollywood» به برد پیت رسید و لورا درن، جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن را برای فیلم «داستان ازدواج» با عنوان اصلی «Marriage Story» به خانه برد.

میزبان مراسم جوایز بفتا ۲۰۲۰ ، گراهام نورتون بود و در آخر مراسم، شاهزاده ویلیام در سخنرانی‌اش، مسئولان بفتا را درباره نامزد نشدن کاندیداهای سیاهپوست برای هیچ‌یک از جوایز اصلی موردانتقاد قرار داد. او گفت: «ما درباره نیاز به تنوع بیشتر در این بخش ها صحبت می‌کنیم؛ این تبعیض در این روز و روزگار قابل‌پذیرش نیست.»

در این مراسم، کنایه‌هایی به شاهزاده ویلیام درباره خروج شاهزاده هری و همسرش مگان از انگلستان زده شد؛ چیزی که با شوخ‌طبعی از آن با نام «مگزیت» یا «Megxit» یاد می‌کنند. مارگو رابی که از طرف برد پیت جایزه او را دریافت می‌کرد، متنی را از طرف او خواند که می‌گفت پیت از بازگرداندن این جایزه به آمریکا چنان خوشحال است که می‌خواهد نام آن را «هری» بگذارد.

برندگان جوایز بفتا ۲۰۲۰

بهترین فیلم
برنده: «۱۹۱۷»
نامزدها:
«مرد ایرلندی» با عنوان اصلی «The Irishman»
«جوکر» با عنوان اصلی «Joker»
«روزی روزگاری در هالیوود» با عنوان اصلی «Once Upon a Time in Hollywood»
«انگل» با عنوان اصلی «Parasite»

بهترین بازیگر نقش اول زن
برنده: رنی زلوگر برای فیلم «جودی»
نامزدها:
جسی باکلی برای فیلم «رز وحشی» با عنوان اصلی « Wild Rose»
اسکارلت جوهانسون برای فیلم «داستان ازدواج»
سورشا رونان برای فیلم «زنان کوچک» با عنوان اصلی «Little Women»
شارلیز ترون برای فیلم «بامب‌شل» با عنوان اصلی «Bomshell»

بهترین بازیگر نقش اول مرد
برنده: واکین فینیکس برای فیلم «جوکر»
نامزدها:
لئوناردو دی کاپریو برای فیلم «روزی روزگاری هالیوود»
آدام درایور برای فیلم «داستان ازدواج»
تارون اجرتون برای فیلم «راکت‌من» با عنوان اصلی «Rocketman»
جاناتان پرایس برای فیلم «دو پاپ» با عنوان اصلی «The Tow Popes»

بهترین کارگردانی
برنده: سم مندز برای فیلم «۱۹۱۷»
مارتین اسکورسیزی برای فیلم «مرد ایرلندی»
تاد فیلیپس برای فیلم «جوکر»
کوئنتین تارانتینو برای فیلم «روزی روزگاری در هالیوود»
بونگ جون-هو برای فیلم «انگل»

جایزه بهترین مسئول انتخاب بازیگران
برنده: شاینا مارکوویتز برای فیلم «جوکر»
نامزدها:
داگلاس ایبل و فرانسین میسلر برای فیلم «داستان ازدواج»
سارا کراو برای فیلم «تاریخچه شخصی دیوید کاپرفیلد» با عنوان اصلی «The Personal History of David Copperfield»
نینا گولد برای فیلم «دو پاپ»

جایزه ستاره نوظهور
برنده: مایکل وارد
نامزدها:
آکوافینا
جک لاودن
کیتلین دیور
کلوین هریسون جونیور

بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان
برنده: «انگل»
نامزدها:
«وداع» با عنوان اصلی «The Farewell»
«برای سما» با عنوان اصلی «For Sama»
«درد و شکوه» با عنوان اصلی «Pain and Glory»
«تصویر یک بانو در آتش» با عنوان اصلی «Portrait of a Lady on Fire»

بهترین جلوه‌های ویژه
برنده: گرگ باتلر، گیوم راشرون و دامینیک توهی برای فیلم «۱۹۱۷»
نامزدها:
دان دیلیوو، دان سادیک برای فیلم «انتقام جویان: پایان بازی» با عنوان اصلی «Avenger: endgame»
لئوناردو استبکورنا، استفین گربلی و پابلو هلمن برای فیلم «مرد ایرلندی»
اندرو جونز، رابرت لگاتو، الیوت نیومن و آدام والدز برای «شیرشاه» با عنوان اصلی «The Lion King»
راجر گایت، پل کاوانا، نیل اسکانلن و دامینیک توهی برای فیلم «جنگ ستارگان: خیزش اسکای واکر» با عنوان اصلی «Star War: The Rise of Skywalker»

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
برنده: برد پیت برای فیلم «روزی روزگاری در هالیوود»
نامزدها:
تام هنکس برای فیلم «یک روز زیبا در محله» با عنوان اصلی «A Beautiful day in Neiborhood»
آنتونی هاپکینز برای فیلم «دو پاپ»
آل پاچینو برای فیلم «مرد ایرلندی»
جو پشی بری فیلم «مرد ایرلندی»

بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی
برنده: بونگ جون-هو برای فیلم «انگل»
نامزدها:
سوزانا فوگل، امیلی هلپرن، سارا هاسکینز و کیتی سیلبرمن برای فیلم «بوک اسمارت» با عنوان اصلی «Booksmart»
ریان جانسون برای فیلم «چاقوکشی» با عنوان اصلی «Knives out»
نوآ بامباک برای فیلم «داستان ازدواج»
کوئنتین تارانتینو برای فیلم «روزی روزگاری در هالیوود»

بهترین فیلم مستند
برنده: «برای سما»
نامزدها:
«کارخانه آمریکایی» با عنوان اصلی «American Factory»
«آپولو ۱۱»
«دیه گو مارادونا»
«هک بزرگ» با عنوان اصلی «The great hack»

بهترین همکاری دونفره نویسنده و کارگردان یا تهیه کننده
برنده: «فاجعه» با عنوان اصلی «Bait»
نامزدها:
«برای سما»
«دوشیزه» با عنوان اصلی «Maiden»
«فقط تو» با عنوان اصلی «Only You»
«رتابلو» با عنوان اصلی «Retablo»

بهترین فیلمنامه اقتباسی
برنده: تایکا وایتیتی برای فیلم «خرگوش جوجو» با عنوان اصلی «Jojo Rabbit»
نامزدها:
استیون زایلیان برای «مرد ایرلندی»
تاد فیلیپس و اسکات سیلور برای فیلم «جوکر»
گرتا گرویگ برای فیلم «زنان کوچک»
آنتونی مک کارتن برای فیلم «دو پاپ»

بهترین بازیگر نقش مکمل زن
برنده: لورا درن برای فیلم «داستان ازدواج»
نامزدها:
فلورنس پیو برای فیلم «زنان کوچک»
مارگو رابی برای فیلم «بامب‌شل»
مارگو رابی برای فیلم «روزی روزگاری در هالیوود»

بهترین فیلمبرداری
برنده: راجر دیکینز برای فیلم «۱۹۱۷»
نامزدها:
رودریگو پریتو برای فیلم «مرد ایرلندی»
لارنس شر برای فیلم «جوکر»
فدون پاپامیشل برای فیلم «فورد دربرابر فراری»
یارین بلاسک برای فیلم «فانوس دریایی» با عنوان اصلی «The Lighthouse»

بهترین تدوین
برنده: اندرو باکلند و مایکل مک کاسکر برای فیلم «فورد دربرابر فراری»
نامزدها:
تلما شونمیکر برای فیلم «مرد ایرلندی»
تام ایگلز برای فیلم «خرگوش جوجو»
جف گروث برای فیلم «جوکر»
فرد راسکین برای فیلم «روزی روزگاری در هالیوود»

بهترین طراحی لباس
برنده: ژاکلین دوران برای فیلم «زنان کوچک»
نامزدها:
کریستوفر پیترسن و سندی پاول برای فیلم «مرد ایرلندی»
مایس روبئو برای فیلم «خرگوش جوجو»
جنی تمیم برای فیلم «جودی»
آریان فیلیپس برای فیلم «روزی روزگاری در هالیوود»

بهترین طراحی صحنه
برنده: دنیس گسنر و لی سندلس برای فیلم «۱۹۱۷»
نامزدها:
باب شاو و رجینا گریوز برای فیلم «مرد ایرلندی»
را وینسنت و نورا سوپکووا برای فیلم «خرگوش جوجو»
مارک فریدبرگ و کریس موران برای فیلم «جوکر»
باربارا لینگ و نانسی هی برای فیلم «روزی روزگاری در هالیوود»

بهترین صدابرداری
برنده: اسکات میلان، اولیور تارنی، راشل تیت، مارک تیلور و استیوارت ویلسن برای فیلم «۱۹۱۷»
نامزدها:
تاد میتلند، آلن رابرت موری، تام اوزانیچ و دن زوپانیک برای فیلم «جوکر»
دیوید گیامارکو و پل مسی برای فیلم «فورد در برابر فراری»
متیو کالینز برای فیلم «راکت‌من»
دیوید اکورد برای فیلم «جنگ ستارگان : خیزش اسکای واکر»

بهترین موسیقی متن
برنده: هیلدور گادنادوتیر برای فیلم «جوکر»
نامزدها:
توماس نیومن برای فیلم «۱۹۱۷»
مایکل گیاچینو برای فیلم «خرگوش جوجو»
الکساندر دیسپلات برای فیلم «زنان کوچک»
جان ویلیامزبرای فیلم «جنگ ستارگان : خیزش اسکای واکر»

بهترین فیلم کوتاه انگلیسی
برنده: «Learning to skateboard in a warzone if you’re a girl»
نامزدها:
«Azaar»
«ماهی طلایی» با عنوان اصلی «Goldfish»
«Kamali»
«تله» با عنوان اصلی «The Trap»

بهترین انیمیشن کوتاه انگلیسی
برنده: «پدربزرگ رمانتیک بود» با عنوان اصلی «Granddad Was A Romantic» ساخته مریم مهاجر
نامزدها:
«In Her Boots»
«The Magic Boat»

بهترین گریم و مو
برنده: ویوین بیکر، کازو هیرو و آن مورگان برای فیلم «بامب‌شل»
نامزدها:
ناومی دون برای فیلم «۱۹۱۷»
کی جورجیو و نیکی لدرمن برای فیلم «جوکر»
جرمی وودهد برای فیلم «جودی»
لیزی جورجیو برای فیلم «راکت‌من»

بهترین انیمیشن بلند
برنده: کلاوس با عنوان اصلی «Klaus»
نامزدها:
«منجمد ۲» با عنوان اصلی «Frozen2»
«داستان اسباب بازی ۴» با عنوان اصلی «Toy Story 4»

بهترین فیلم بریتانیایی
برنده: «۱۹۱۷»
نامزدها:
«فاجعه»
«برای سما»
«راکت‌من»
«متاسفیم جا ماندی» با عنوان اصلی «sorry we missed you»
دو پاپ


منبع: Hollywood Reporter

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.