نقد قسمت اول سریال ملکه گدایان | عامه‌پسند هیچکاکی

وقتی با یک اثر عامه‌پسند طرف هستیم، معیارهای نقد و بررسی نیز باید با ذات و هدف اثر سازگاری داشته باشد؛از این نظر، سریال ملکه گدایان در مقایسه با سریال‌های مشابهی که قبلا در شبکه نمایش خانگی و صداوسیما به نمایش درآمده، شروعی قابل قبول و از جهاتی غافلگیرکننده دارد.
همان‌طور که انتظار می‌رود، ملکه گدایان هم در امتداد آثار قبلی حسین سهیلی‌زاده قرار می‌گیرد که عمده شهرت خود را مدیون ساخت سریال‌های عامه‌پسند تلویزیونی است؛ با این تفاوت که این بار علاوه بر روایت قصه‌ای در بستر ملودرام و همچنین استفاده از مایه‌های اجتماعی و تا حدودی جنایی، روی عناصری از یک تریلر هیچکاکی هم دست گذاشته شده.

می‌شود حدس زد که ملکه گدایان خیلی زود ستارگان باسابقه‌اش را در معرض توجه بیشتر قرار بدهد و چهره‌های جوان، مانند آرمان درویش و شبنم قربانی را به سطح تازه‌ای از شهرت برساند.

همه چیز با الگوی یک درام عاشقانه شروع می‌شود و پیش می‌رود و ناگهان وقوع حادثه، شرایط را تغییر می‌دهد و معمایی بزرگ را برای شخصیت اصلی و مخاطب مطرح می‌کند: آیا قهرمان قصه (حداقل بنا به آنچه که فعلا و در قسمت اول دیده‌ایم)، عقلش را از دست داده و یک راوی غیرقابل اعتماد است؟ آیا عنصری فانتزی در میان است و واقعا زندگی یک نفر تغییر کرده؟ یا اینکه پای نقشه و توطئه در میان است و ماجرا پیچیده‌تر از این حرف‌هاست؟

تا زمانی که سریال بتواند مخاطبش را کنجکاو این معما نگه دارد و به شکلی منطقی تلاش شخصیت اصلی و بیننده برای یافتن جواب را همراه با ایجاد گره‌های تازه پیش ببرد، ملکه گدایان به هدف خودش رسیده و در مقام یک اثر سرگرم‌کننده موفق قرار می‌گیرد؛ به ویژه که تلاش برای طرح معما و خلق موقعیتی پیش‌بینی‌نشده، جنبه‌ای خیالی و اصطلاحا فیکشنال به سریال داده که معمولا با ژانر غالب آثار سینمایی و تلویزیونی ایرانی که همان ملودرام با مایه‌های اجتماعی است، سازگاری ندارد.

اما نباید فراموش کرد که ذاتا با یک اثر عامه‌پسند سروکار داریم که از قضا مخاطب نه چندان پیگیر و حرفه‌ای را نیز هدف قرار داده. از این رو قصه به شکلی روان و سرراست روایت می‌شود و در اجرا نیز استفاده از کلیشه‌ها جنبه‌ای کاربردی پیدا می‌کند. البته با توجه روایت متکی بر معمای سریال، بزرگترین خطر ایجاد تناقض در جنبه‌های مختلف قصه و ارائه اطلاعات و کلک زدن به بیننده برای رد گم کردن است که در صورت وقوع به ضرر کار تمام خواهد شد.

می‌شود حدس زد که ملکه گدایان خیلی زود ستارگان باسابقه‌اش را در معرض توجه بیشتر قرار بدهد و چهره‌های جوان، مانند آرمان درویش و شبنم قربانی را به سطح تازه‌ای از شهرت برساند. در چنین آثاری، متن حرف اصلی را می‌زند و حضور (الزاما نه کیفیت اجرا) بازیگران نیز برای حفظ همدلی و همراهی مخاطب ضروری است؛ تا زمانی که این دو عنصر کار بکنند، ملکه گدایان روند موفقی را در برقراری ارتباط با بیننده خواهد داشت. تا اینجا که شروع امیدوارکننده‌ای را شاهد بوده‌ایم.

سریال ملکه گدایان در فیلیمو

درباره سریال جدید ملکه گدایان | بالای شهر، پایین شهر

از سال گذشته شاهد رونقی تازه و چشمگیر در تولیدات شبکه نمایش خانگی بوده‌ایم. در میان آثار متعددی که در این مدت به نمایش درآمدند و واکنش‌های متفاوتی هم در پی داشتند، مانکن از چند جهت اثر قابل‌توجه و بحث‌برانگیزی بود؛ نه به دلیل کیفیت یا شیوه داستان‌گویی بلکه به دلیل درک الگوهای تولید یک اثر عامه‌پسند با الهام از عناصر موفقیت در نمونه‌های داخلی و خارجی و همچنین آزمودن استانداردهایی تازه برای اجرا و بازآفرینی همین عناصر. تقریبا یک سال بعد، حسین سهیلی‌زاده با یک سریال دیگر به شبکه نمایش خانگی بازگشته است: ملکه گدایان.
در فیلیمو شات نگاهی داریم به ملکه گدایان سریال اختصاصی جدید فیلیمو و انتظاراتی که با توجه به شنیده‌ها و کارنامه عوامل پیرامون آن شکل گرفته است.


شروع پخش سریال های جدید فیلیمو در پاییز و زمستان ۹۹


سهیلی‌زاده که سریال‌سازهای قهار و کهنه‌کار تلویزیون است، در دهه هشتاد و نود تعدادی از سریال عامه‌پسند و پربیننده را جلوی دوربین برده؛ آثاری چون ترانه مادری، دلنوازان، آوای باران، پریا و… همین تجربه احتمالا مهم‌ترین برگ برنده او هنگام ورود به شبکه نمایش خانگی بوده است.
مانکن چه در متن و چه در اجرا، ترکیبی بود از عناصری که همواره از سوی مخاطب عام ایرانی با استقبال مواجه شده‌اند، حال این عناصر چه از یک سریال ترکی آمده باشد چه از فیلم‌های پرطرفدار سال‌های قبل از انقلاب. مانکن در متن یک عاشقانه در افت و خیز را با مایه‌هایی از یک درام جنایی و مسائل روز اجتماعی ترکیب می‌کرد، درست مشابه الگوی به کار رفته در سریال های ترکی که از نظر مخاطب تا حدودی عاشقانه به حساب می‌آیند و تا حدودی گنگستری. مهم، حفظ تعادل و نوسان بین قطب‌های مختلف درام است.

باران کوثری در نمایی از سریال ملکه گدایان

مخاطب با شخصیت‌هایی از طبقه متوسط اجتماع همراه می‌شود، با تلاش برای جلب حداکثر همدلی ممکن، با آن‌ها به بخش‌های نادیده در پایین و بالای شهر سرک می‌کشد. چه در نمایش فقر و چه در نمایش ثروت، سریال‌های عامه‌پسند مانند مانکن به سراغ پیش‌فرض‌ها و قواعد جاافتاده در ژانر می‌روند تا به سریع‌ترین شکل ممکن و با کمترین چالش، قصه را روی ریل بیاندازند؛ و در این میان، اشارات ریز و درشت به مسائل روز هم چاشنی کار است. این تاکید روی پیش‌فرض‌های قصه‌گویی و الگوهای عامه‌پسند در اجرا هم رعایت می‌شود؛ در خانه آدم‌های فقیر همه چیز یادآور تصویر رایج تر فیلم‌ها و سریال‌های بسیار دیده شده است و در بالای شهر همه چیز پر زرق و برق. همچنین ترکیب دیگری که مانکن به آن دست یافته بود استفاده از ستارگان سال‌های دور سینما کنار چهره‌های جدیدی است که تازه درخشش خود را آغاز کرده‌اند.

به نظر می‌رسد که تمام این تجربیات به شکل‌های گوناگون در شکل‌گیری و تولید ملکه گدایان نقش داشته و شاید حتی ارتقا یافته باشد. با توجه به خلاصه داستان منتشرشده از سریال -«البرز شیمیدان ساکن آلمان است. قرار است در ترکیه با نامزدش ازدواج کند. همه چیز برای یک مراسم به یادماندنی مهیا است که خبر می رسد پدر البرز به کما رفته است. البرز با گذشته‌ای مبهم، از بازگشت به ایران هراس دارد اما برای آخرین ملاقات با پدر، راهی جز بازگشت به ایران ندارد…»- می‌شود انتظار داشت که بار دیگر شاهد ترکیب یک عاشقانه با ماجرایی آلوده به خلاف و ماجراهای کف خیابان باشیم که شخصیت‌هایی با طبقه اجتماعی و خاستگاه‌های مختلف را پیش روی هم می‌گذارد و این تضاد و تناقض به موتور درام تبدیل می‌شود.

فرزاد فرزین در نمایی از سریال ملکه گدایان

حضور باران کوثری هم که بعد از سال‌ها دوباره به مدیوم سریال بازگشته و بر اساس شنیده‌ها در ملکه گدایان نقشی غیرمنتظره را ایفا کرده، می‌تواند یکی دیگر از برگ‌های برنده این سریال جدید باشد.
در ادامه باید ببینیم که ملکه گدایان با چه واکنشی از سوی بینندگان و منتقدان مواجه می‌شود و در مقایسه با سریال‌های قبلی شبکه نمایش خانگی چه ایده و دستاورد تازه‌ای برای جذب مخاطب خواهد داشت.

ملکه گدایان به کارگردانی حسین سهیلی‌زاده و تهیه‌کنندگی رحمان سیفی آزاد و علی طلوعی، توسط حامد افضلی و امین محمودی به نگارش درآمده و بازیگرانی چون باران کوثری، رویا نونهالی، پانته‌آ بهرام، آرمان درویش، محمدرضا غفاری، رضا بهبودی، الهام کردا، فرزاد فرزین، عرفان ناصری، شبنم قربانی، سولماز غنی، یسنا میرطهماسب، علی صلاحی و… در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. سریال «ملکه گدایان» به صورت اختصاصی , فقط از طریق فیلیمو قابل تماشاست.

سریال ملکه گدایان در فیلیمو

رونمایی از پوستر ملکه گدایان

خبر منتشرشده در تاریخ ۸ دی ۹۹
از پوستر سریال ملکه گدایان دومین اثر حسین سهیلی‌زاده رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی سریال، همزمان با شمارش معکوس برای پخشِ سریال ملکه گدایان، پوستر این سریال به کارگردانی حسین سهیلی‌زاده و تهیه کنندگی رحمان سفی آزاد و علی طلوعی منتشر شد.

این سریال به نویسندگی حامد افضلی و امین محمودی است که در خلاصه داستان آمده است: «امروزِ تو، می تونه فردای من باشه … هیچ کس از سرنوشت خبر نداره….حتی شما…»

در سریال ملکه گدایان، باران کوثری، پانته‌آ بهرام، آرمان درویش، محمدرضا غفاری، رضا بهبودی، الهام کردا، یسنا میرطهماسب، علی اوجی، سولماز غنی، بهشاد شریفیان، عرفان ناصری، شبنم قربانی، علی صلاحی، مریم سرمدی، نورا محقق، الهام شعبانی، فرزاد فرزین، رویا نونهالی حضور دارند که این سریال به‌صورت اختصاصی چهارشنبه‌ها از فیلیمو پخش خواهد شد.

پوستر سریال ملکه گدایان را برای اولین بار درفیلیمو شات ببینید؛ طراحی این پوستر را پریسا نجفی برعهده داشته است.

پوستر سریال ملکه گدایان

تصویربرداری سریال ملکه گدایان به نیمه رسید/ تدوین همزمان با فیلمبرداری

خبر منتشرشده در ۲۴ آذر ۹۹
تصویربرداری سریال ملکه گدایان به کارگردانی حسین سهیلی‌زاده به نیمه راه رسید.
به گزارش روابط عمومی فیلیمو، تولید سریال ملکه گدایان به کارگردانی حسین سهیلی‌زاده و تهیه کنندگی رحمان سیفی آزاد و علی طلوعی به مرز ۵۰ درصد رسیده و گروه فیلمبرداری این روزها در محدوده شهرک غرب تهران مشغول ضبط سکانس‌های خارجی است.

همزمان با فیلمبرداری سریال، مراحل تدوین و صداگذاری سایر قسمت‌های باقیمانده به ترتیب توسط امین عابدی و علی ظهوری در حال انجام است.
بازیگران این سریال عبارتند از: باران کوثری، پانته آ بهرام، رویا نونهالی، آرمان درویش، محمدرضا غفاری، رضا بهبودی، الهام کردا، یسنا میرطهماسب، علی اوجی، سولماز غنی، بهشاد شریفیان، عرفان ناصری، شبنم قربانی، علی صلاحی، مریم سرمدی، نورا محقق، الهام شعبانی و فرزاد فرزین.

در خلاصه داستان سریال ملکه گدایان به قلم حامد افضلی و امین محمودی آمده است: «امروز تو، می‌تونه فردای من باشه… هیچکس از سرنوشت خبر نداره… حتی شما…»

سریال ملکه گدایان محصول نبراس پیکچرز است و ایرج محمدی به‌عنوان مشاور پروژه در این سریال حضور دارد، همچنین گفتنی است سریال جدید حسین سهیلی‌زاده، بعد از تجربه موفق مانکن در جذب مخاطب، به‌صورت اختصاصی به‌زودی از پلتفرم فیلیمو پخش خواهد شد.

برخی از عوامل این سریال عبارتند از:
مدیر فیلمبرداری: رضا شیبانی، تدوین: امین عابدی، صدابرداران: مهدی آزادی، علی ظهوری، آهنگساز: مسعود سخاوت دوست، خواننده: روزبه بمانی، مدیر تولید: علیرضا محمدی، طراح صحنه: سهیل میرسپاسی، طراح گریم: علی بهرامی فر، طراح لباس: الهام شعبانی، مدیر برنامه ریزی: مسعود میمی، دستیار اول کارگردان: امین محمودی، منشی صحنه: زهرا مهدوی، جانشین تولید: سعید عطایی، مدیر تدارکات: سجاد نوری، عکاس: هلیا رضایی، تصویربردار پشت صحنه : امیرژوبین و مشاور رسانه ای: آیدین نادری.

آلبوم تصاویر این سریال را در فیلیمو شات ببینید:


شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.