واکنش اولیه منتقدان به «خورشید» ساخته مجید مجیدی؛ بازگشت به قصه‌های صادقانه

لحظاتی قبل، جشنواره سی‌وهشتم فجر آخرین فیلم حاضر در بخش مسابقه را هم برای منتقدان و خبرنگاران به نمایش درآورد. «خورشید» جدیدترین ساخته مجید مجیدی که این فیلمساز باسابقه را بعد از سال‌ها به جشنواره فجر و سینمای شخصی خودش بازگردانده است. واکنش منتقدان به «خورشید» هم جالب‌توجه بود.
«خورشید» که با ترکیبی از بازیگران حرفه‌ای چون علی نصیریان، جواد عزتی و طناز طباطبایی و نابازیگران و چهره‌های تازه‌وارد ساخته شده، ماجرای جستجو برای یافتن گنجی را توسط گروهی از بچه‌ها روایت می‌کند. هومن بهمنش در مقام فیلمبردار و نیما جاویدی در مقام نویسنده، همکاران جوان مجیدی هستند.
واکنش اولیه تعدادی از منتقدان به «خورشید» را در فیلیمو شات مرور می‌کنیم.


بهمن عبدللهی: «خورشید» فیلم خوبی است؛ تاثیرگذار و سینمایی. هرچند در اندازه فیلم‌های قدیمی او («باران»، «رنگ خدا» و «بچه‌های آسمان») نیست ولی برتری خود را نسبت به دو کار اخیر مجیدی نشان می‌دهد و حاوی این پیام است که مجیدی در حوزه سینمای اجتماعی کودکان، فیلمساز بهتری است؛ با مولفه‌های خاص خودش.
مجیدی حتی به آثار قبلی خودش هم اشاراتی دارد. فیلم مرا به یاد «عبور از تله» اثر غلامرضا رمضانی می‌اندازد که بیست‌وپنج سال پیش با همین مایه‌ها ساخته شده بود. جدا از بازی درخشان علی نصیریان، بازی پسربچه و قهرمان اصلی فیلم به همراه دختر افغان عالی است.

امید ذاکرنیا: آخرین فیلم مجیدی می‌تواند بهترین فیلم این کارگردان تلقی شود؛ فیلمی که نسبت به آثار قبلی‌اش کمتر رمانتیک است و یک فیلمنامه جدی دارد که بیش از هر چیزی می‌خواهد به خود داستان وفادار بماند. «خورشید»، با نابازیگران فوق‌العاده دوست‌داشتنی، فیلمبرداری و موسیقی و تدوین خوبش توانسته است به سطح استاندارد فیلمسازی امروز چنگ بزند.

بهنام شریفی: نسبت به چند فیلم اخیر کارگردان، گامی به پیش است. مجیدی دوباره به فضای مٲلوف خود بازگشته. بازی بازیگر پسر نوجوان و جواد عزتی، جزو نقاط قوت فیلم هستند. مسٲله، قصه‌ لاغر و روایت کم‌بار و نمادپردازی‌هایی هستند که در بافتار روایت جا نمی‌افتند.

سید آریا قریشی: جلوتر از فیلم‌های چند سال اخیر مجیدی قرار می‌گیرد. مجیدی با این فیلم به حوزه‌ای بازگشته که پیش از این تجربیات موفقی در آن داشته است. کارگردانی خوب مجیدی، فیلمبرداری قابل‌تحسین هومن بهمنش و بازی دیدنی روح‌الله زمانی در نقش اصلی، از جمله نقاط قوت «خورشید» به شمار می‌روند. با وجود این، فیلمنامه اثر مطول است و خرده داستان‌های متعددی که فیلمنامه‌نویسان حول شخصیت اصلی تعریف می‌کنند، در مواردی به سرانجام نمی‌رسند. نتیجه، فیلم متوسطی است که با یک تدوین مجدد بی‌رحمانه می‌تواند به اثری قابل‌قبول تبدیل شود.

امین مبینی: «خورشید» بازگشت مجید مجیدی به حوزه قدرت اوست. او دوباره به سراغ همان فضای آشنای آثار موفقش رفته. قهرمان نوجوانی که تلاش می‌کند از دل زندگی فقیرانه خود، راهی به‌سوی خوشبختی بگشاید؛ این بار با تولید بزرگ‌تر از آثار دهه هفتاد که از یک طراحی پیچیده صحنه به خوبی بهره برده است. تجربه دو فیلم قبلی، به قدرت هدایت مجیدی کمک فراوانی کرده و مهم‌ترین نقطه قوت کار، کارگردانی بسیار مسلط و قدرتمندانه اوست؛ چیزی که دیگر در میان فیلمسازان هم‌دوره‌اش دیده نمی‌شود. فیلمبرداری سطح‌بالای هومن بهمنش قطعا بهترین نمونه در جشنواره امسال است و انتخاب درست بازیگران، نقطه قوت دیگر «خورشید». هرچند همچون همیشه مشکل اصلی، فیلمنامه لاغر و کم‌جان است که کشش زمان ۱۳۰ دقیقه‌ای فیلم را ندارد و کمیت منطقی‌اش برخی جاها لنگ می‌زند. درمجموع اما «خورشید» فیلم خوبی است و شانس بالایی برای کسب سیمرغ در چند رشته دارد.


شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.