جایزه بهترین کارگردان سزار برای رومن پولانسکی

درام اجتماعی تکان‌دهنده لاج لی، «بی‌نوایان» با عنوان اصلی «Les Misérables»، در چهل و پنجمین مراسم جوایز سزار که رنگ و بوی سیاسی هم داشت جایزه بهترین فیلم را از آن خود کرد. رومن پولانسکی هم جایزه بهترین کارگردان را برای فیلم «افسر و جاسوس» با عنوان اصلی «An Officer and A Spy» برد.

این مراسم که معادل اسکار در فرانسه به حساب می‌آید در سالن کنسرتی در مرکز پاریس و در فضایی پرتنش بالا برگزار شد. در پی عکس‌العمل شدید فعالان حقوق زنان به برنده شدن فیلم پولانسکی در دور اول رأی‌گیری بین دوازده فیلم دیگر، این مراسم شش هفته پر فراز و نشیب را پشت سر گذاشت. دلیل واکنش منفی فعالان حقوق زنان، اتهام تجاوز در دهه ۷۰ میلادی علیه رومن پولانسکی است که سه ماه پیش مطرح و توسط این کارگردان رد شد.

در ماجرای دیگری از حواشی مراسم جوایز سزار امسال، تمامی اعضای هیئت‌داوران که مسئولین آکادمی هنرها و تکنیک‌های سینمائی هستند و بر جوایز نظارت می‌کنند، فقط چند روز قبل از مراسم استعفا دادند؛ دلیل این استعفا، انتقادات روزافزون به صنعت سینما و اعتراض به نبود شفافیت و کمبود حضور چهره‌های متنوع در بدنه سینما بود.

فیلم «افسر و جاسوس»، علاوه بر جایزه بهترین کارگردانی، جایزه بهترین طراحی لباس را برای پسکالین شوان و جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی (به‌صورت مشترک برای پولانسکی و روبرت هریس) را به‌دست آورد. یکی دیگر از عوامل نشان‌دهنده وجود تنش و دودستگی در این مراسم، در زمان اعلام نام پولانسکی بروز کرد؛ زمانی که واکنش‌های دوگانه حاضران به‌صورت تشویق و فریادهای اعتراض‌آمیز همزمان طنین‌انداز شد. پولانسکی در مراسم شرکت نکرد و در بیانیه‌ای، علت غیبتش را نگرانی از مورد خشونت قرار گرفتن اعلام کرد. عوامل و بازیگران فیلم هم خود را درگیر این ماجرا نکردند. ادل اینل (بازیگر) و سلین سیاما (کارگردان) که با فیلم «پرتره دوشیزه‌ای شعله‌ور» ‫با عنوان اصلی «Portrait Of A Lady On Fire» در مراسم شرکت کرده بودند هم بعد از اعلام برنده شدن پولانسکی سالن را ترک کردند.‬

جوایز سزار

«بینوایان»، در سه رشته دیگر هم برنده شد: بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای اکسیس مننتی، بهترین تدوین فیلم برای فلورا وولپلیر و بهترین جایزه فیلم از دیدگاه عمومی.
این فیلم برای اولین بار پارسال در رقابت جشنواره کن به نمایش گذاشته شد و جایزه هیئت‌داوران را به‌صورت اشتراکی با فیلم «قوش شب» با عنوان اصلی «Bacurau» برنده شد و سپس در اسکار ۲۰۲۰ نامزد جایزه بهترین فیلم بین‌المللی شد.

برنده شاخص دیگر مراسم جوایز سزار ، نیکلا بیدوس با فیلم درام «اوقات خوب» یا «La Belle Époque» بود که جایزه بهترین فیلمنامه غیراقتباسی را برای کارگردان، بهترین بازیگر مکمل زن برای فنی اردان و جایزه بهترین طراح تولید را برای استفان روزنبام به ارمغان آورد.
فیلم «انگل» یا «Parasite» اثر بونگ جون-هو که با اقبال عمومی مواجه شده است و جایزه اسکار را هم برد به موفقیت‌های خود ادامه داد و جایزه بهترین فیلم خارجی سزار را از آن خود کرد.

مونیا مدور با فیلم درام «تصویر» یا «Papicha» که در الجزایر فیلمبرداری شده است، جایزه اولین فیلم را از آن خود کرد و بازیگرش لینا خودری هم جایزه بهترین بازیگر زن را برد. جرمی کلپین هم که با فیلم «بدنم را گم کردم» یا «I Lost My Body» نامزد اسکار شده بود، این بار جایزه بهترین انیمیشن بلند را با خود به خانه برد و دان لیوی هم جایزه بهترین موسیقی را برای این فیلم به‌دست آورد.

لیست کامل نامزدها و برندگان جوایز سزار

بهترین فیلم

نامزدها:
– «اوقات خوب» با عنوان اصلی «La Belle Époque» به کارگردانی نیکولا بیدوس
– «به لطف خدا» با عنوان اصلی «By The Grace Of God» به کارگردانی فرانسوا اوزون
– «استثنائی‌ها» با عنوان اصلی «The Specials‬» به کارگردانی اولیویر ناکاچه و اریک تولدانو
– «افسر و جاسوس» به کارگردانی رومن پولانسکی
– «پرتره دوشیزه‌ای شعله‌ور» به کارگردانی سلین سیاما
– «اوه مرسی!» با عنوان اصلی «!‫Oh Mercy» به کارگردانی ارنو دپلشن
برنده: «بینوایان» به کارگردانی لاج لی

بهترین کارگردان

نامزدها:
نیکولا بیدوس برای «اوقات خوب»
فرانسوا اوزون برای «به لطف خدا»
اولیویر ناکاچه و اریک تولدانو برای «استثنائی‌ها»
لاج لی برای «بینوایان»
سلین سیاما برای «پرتره دوشیزه‌ای شعله‌ور»
ارنو دپلشن برای «اوه مرسی!»
برنده: رومن پولانسکی برای «افسر و جاسوس»

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی

نامزدها:
فرانسوا اوزون برای «به لطف خدا»
اولیویر ناکاچه و اریک تولدانو برای «استثنائی‌ها»
لاج لی، جیوردانو گدرلینی و اکسیس مننتی برای «بینوایان»
سلین سیاما برای «پرتره دوشیزه‌ای شعله‌ور»
برنده: نیکولا بیدوس برای «اوقات خوب»

بهترین فیلمنامه اقتباسی

نامزدها:
کوستا گاوراس برای «بزرگ‌ترها در اتاق» با عنوان اصلی «‫Adults In The Room‬»
جرمی کلپین و گیلام لورانت برای «بدنم را گم کردم»
ارنو دپلشن و لیا میسوس برای «اوه مرسی!‫»
– دومونیک مول و جیلز مارچنت برای «فقط حیوانات» با عنوان اصلی‫ «Only The Animals»‬
برنده: رومن پولانسکی و روبرت هریس برای «افسر و جاسوس»

بهترین بازیگر زن

نامزدها:
اوا گرین برای «تصویر»
ادل اینل برای «پرتره دوشیزه‌ای شعله‌ور»
چیارا مستروانی برای «در یک شب شگفت‌انگیز» با عنوان اصلی «On A Magical Night‬»‫
نئومی مرلانت برای «پرتره دوشیزه‌ای شعله‌ور»
دوریا تیلر برای «اوقات خوب»
کایرن ویارد برای «پرستار عالی» با عنوان اصلی «Perfect Nanny‬»
برنده: آنائیس دموستیه برای «آلیس و شهردار» با عنوان اصلی «‫Alice And The Mayor‬»

بهترین بازیگر مرد

نامزدها:
دنیل آتویل برای «‫اوقات خوب»
دیمین بونارد برای «بینوایان»
وینسنت کسل برای «استثنائی‌ها»
جین دوژاردین برای «افسر و جاسوس»
ردا کتب برای «استثنائی‌ها»
ملویل پوپاد برای «به لطف خدا»
برنده: رشدی زم برای «اوه مرسی!‫»

بهترین بازیگر مکمل زن

نامزدها:
جوسیان بالاسکو برای «به لطف خدا»
لورا کالامی برای «فقط حیوانات»
سارا فورستیر برای «اوه مرسی!‫»
– هلنا وینسنت برای «استثنائی‌ها»
برنده: فنی اردان برای «‫اوقات خوب»

بهترین بازیگر مکمل مرد

نامزدها:
گرگوری گادبوا برای «افسر و جاسوس»
لوئی گاردل برای «افسر و جاسوس»
بنجامین لیورن برای «عشق در نگاه اول» با عنوان اصلی ‫«Love At First Sight‬»
دنیس منوشت برای «به لطف خدا»
برنده: سوان آرلاود برای «به لطف خدا»

بهترین بازیگر نوظهور زن

لونا بجرامی برای «پرتره دوشیزه‌ای شعله‌ور»
سلستی برونکوئل برای «خیره کننده» با عنوان اصلی‫ «The Dazzled‬»
نینا موریس برای «کمیل» با عنوان اصلی «‫Camille»
ماما سانه برای «آتلانتیس» با عنوان اصلی‫ «Atlantics»
برنده: لینا خودری‫ برای «تصویر»

بهترین بازیگر نوظهور مرد

نامزدها:
آنتونی بوژان برای «به نام سرزمین» با عنوان اصلی «In The Name Of The Land‬» ‫
بنجامین لسیو برای «استثنائی‌ها»
لیام پیرون برای «زندگی مدرسه» ذبا عنوان اصلی «School Life»‫
گابریل سونگا برای «بینوایان»
برنده: اکسیس مننتی برای «بینوایان»

اولین فیلم

نامزدها:
متی دیوپ برای «آتلانتیس»
اردواردو برجیون برای «به نام سرزمین»
آنتونی بادری برای «تماس گرگ‌ها» با عنوان اصلی ‫«The Wolf’s Call»‬
لاج لی برای «بینوایان»
برنده: مونیا مدور برای «تصویر»

بهترین مستند

نامزدها:
– «۶۸, Mon Père Et Les Clous» به کارگردانی ساموئل بیگی‌آوی
– «The Cordillera Of Dreams» به کارگردانی پاتریشیا گوسمن
«Lourdes» به کارگردانی آلبان تورلای و تری ذمایزی ره
– «Wonder Boy» به کارگردانی آنیسا بونفونت
برنده: «M» به کارگردانی یولاند ساوبرمن

بهترین انیمیشن بلند

نامزدها:
لورنزو ماتوتی برای «تهاجم مشهور خرس‌ها» با عنوان اصلی «‫The Bears’ Famous Invasion»‬
می وله، الئا گوبه و زابو بقایتمن برای «پرستوهای کابل» با عنوان اصلی «‫Swallows Of Kabul»
برنده: جرمی کلپین برای «بدنم را گم کردم» ‬

بهترین فیلم خارجی

نامزدها:
– «درد و شکوه» با عنوان اصلی «Pain and Glory» به کارگردانی پدرو آلمادوار (اسپانیا)
– «احمد جوان» با عنوان اصلی «Young Ahmed»‬ به کارگردانی ژان پیر داردن و لوک داردن (بلژیک)
– «جوکر» با عنوان اصلی «‫Joker‬» به کارگردانی تاد فیلیپس (آمریکا)
– «لولا» با عنوان اصلی «‫Lola» به کارگردانی لورنت میشلی (بلژیک)
– «روزی روزگاری در هالیوود» با عنوان اصلی «‫Once Upon A Time… In Hollywood» به کارگردانی کوئین تارانتینو (آمریکا)
– «خائن» با عنوان اصلی «‫The Traitor‬‬» به کارگردانی مارکو بلوچیو (ایتالیا)
برنده: «انگل» با عنوان اصلی «‫Parasite»‬ به کارگردانی بونگ جون-هو‬ (کره)

بهترین فیلمبرداری

نامزدها:
نیکولاس بولدوک برای «‫اوقات خوب»
پاول ادلمن برای «افسر و جاسوس»
ژولین پوپارد برای «بینوایان»
آیرینا لوبچنسکی برای «اوه مرسی!‫»
برنده: کلر متون برای «پرتره دوشیزه‌ای شعله‌ور»

بهترین طراح تولید

نامزدها:
استفان روزنباوم برای «‫اوقات خوب»
بنلوت باروخ برای «تماس گرگ‌ها»
فرانک شوارس برای «ادموند» با عنوان اصلی «Edmond‬»
توماس گره‌زاود برای «پرتره دوشیزه‌ای شعله‌ور»
برنده: جین راباس برای «افسر و جاسوس»

بهترین طراحی لباس

نامزدها:
امانوئل یوچنووسکی برای «‫اوقات خوب»
ثیری دلتر برای «ادموند»
الکساندر چارلز برای «ژان دارک» با عنوان اصلی «‫Joan Of Arc‬»
دوروتی گوئیراد برای «پرتره دوشیزه‌ای شعله‌ور»
برنده: پسکالین شوان برای «افسر و جاسوس»

بهترین موسیقی فیلم

نامزدها:
فاتیما القدیری برای «آتلانتیس»
الکساندر دسپلت برای «افسر و جاسوس»
مارکو کاسانوا و کیم چپیرون برای «بینوایان»
گرگوری هتزل برای «اوه مرسی!‫»
برنده: دان لیوی برای «بدنم را گم کردم»

بهترین فیلم از منظر عموم

اردواردو برجیون برای «به نام سرزمین»
اولیویر ناکاچه و اریک تولدانو برای «استثنائی‌ها»
گیلام کنت برای «دروغ‌های مصلحتی کوچک دو» با عنوان اصلی «‫Little White Lies 2»
فیلیپه د چاورون برای «سریال (بد) عروسی دو» با عنوان اصلی «Serial (Bad) Weddings 2»‫‬‬
برنده: لاج لی برای «بینوایان»


منبع: Screen Daily

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.