نقد فیلم «در تقلا»؛ سرگرم‌کننده اما فاقد سبک منحصربه‌فرد

کالیفرنیای جنوبی، دهه ۱۹۸۰. جیم هافمن (با بازی جیسون سودیکیس)، خلبانی که سابقاً در دادگاه محکوم شده بود حالا به یک خبرچین FBI تبدیل شده است. او با جان دلورین (با بازی لی پیس) که یک طراح خودرو رویاپرداز است طرح دوستی می‌ریزد. دلورین سعی دارد یک ماشین افسانه‌ای را طراحی و تولید کند اما وقتی در فروش خودروها به مشکل می‌خورد، از هافمن کمک می‌خواهد. آنها قصد دارند با انجام یک معامله مواد مخدر، سود زیادی کسب کنند و کارخانه را نجات دهند اما هنگامی که مامور ویژه FBI، بندیکت تیسا (با بازی کوری استول) وارد ماجرا می‌شود همه‌چیز پیچیده می‌شود. نقد فیلم «در تقلا» یا «Driven» را در فیلیمو شات بخوانید.


فیلم «در تقلا» شباهت زیادی به فیلم‌هایی مانند «ساخت آمریکا» به کارگردانی داگ لیمان یا «حقه‌بازی آمریکایی» به کارگردانی دیوید او. راسل دارد. «در تقلا» یا «درایون» رفاقت و دوستی واقعی بین دو نفر را نشان می‌دهد؛ جیم هافمن، یک قاچاقچی مواد مخدر است که پس از دستگیری به یک خبرچین FBI تبدیل شده و جان دلورین، یک طراح خودرو خیال‌پرداز است که قصد دارد یک ماشین رویایی (که بعدها در فیلم «بازگشت به آینده» مورداستفاده قرار گرفت) را طراحی و تولید کند. نیک هم، کارگردان فیلم، قصه جالب چند شخصیت را روایت می‌کند که از مسئولیت‌های اخلاقی خود چشم پوشیده‌اند و تنها به منفعت و جایگاهشان فکر می‌کنند. علیرغم بازی قوی سودیکیس و پیس، آنها به‌ندرت توانسته‌اند نقش را از آن خود کنند و روحی تازه و اصیل به شخصیت‌ها ببخشند.

کارگردانی پر جنب‌وجوش نیک هم و توجه او به جزئیات، ما را با فیلمی سرگرم‌کننده روبرو می‌کند.

فیلم «در تقلا»، از زمانی آغاز می‌شود که بندیکت تیسا (استول) در حال راهنمایی هافمن برای حضور در دادگاه است؛ او با جملاتی مانند «حواستو جمع کن. آروم باش، صادقانه حرف بزن» سعی دارد از استرس هافمن برای شهادت دادن در دادگاه بکاهد. هنگامی‌که آنها به دادگاه می‌رسند، داستان متوقف می‌شود و ما به گذشته می‌رویم. در اواسط دهه ۷۰، هافمن برای حمل کوکائین با هواپیمای شخصی خود توسط تیسا دستگیر می‌شود. از آنجا که هافمن تنها یک قاچاقچی خرده‌پا است، FBI تصمیم می‌گیرد که برای دستگیری سرشاخه‌های این گروه، از او به‌عنوان خبرچین استفاده کند.

FBI یک خانه در کالیفرنیای جنوبی برای جیم تهیه می‌کند تا او بتواند به‌عنوان یک مأمور مخفی، شواهدی علیه یک واردکننده عمده مواد مخدر به نام مورگان هتریک (با بازی مایکل کادلیتز) پیدا کند. در این بین، هافمن با جان دلورین آشنا می‌شود و به‌تدریج، یک رابطه دوستی واقعی بین آن دو شکل می‌گیرد. دلورین سعی دارد یک ماشین رویایی با درهای بال مانند بسازد و جیم نیز به او مشاوره می‌دهد؛ اما هنگامی که این خودرو با استقبال مردم روبرو نمی‌شود، هافمن فرصتی برای نجات زندگی و انجام تعهدات خود به FBI پیدا می‌کند.

بخش عمده فیلم «در تقلا»، این دوستی نامتوازن را به تصویر می‌کشد: سودیکیس با بازی هنرمندانه خود توانسته است شخصیت یک بازنده دوست‌داشتنی را ایفا کند. پیس نیز در نمایش شخصیت فردی جذاب و استوار موفق عمل کرده است. نیک هم به لطف آهنگ‌های محبوب دهه ۷۰ و ۸۰ توانسته فیلمی پر جنب‌وجوش بسازد. توجه او به جزئیات باعث شده ما با فیلمی سرگرم‌کننده و کمی خنده‌دار روبرو شویم؛ برای مثال، صحنه‌ای که جان و جیم در حال بازی پینگ‌پنگ هستند حس ابهام و طنز را به تماشاگران القاء می‌کند. بااین‌حال، فیلم «در تقلا» یا «درایون» فاقد عمق دراماتیک یا سینمایی است. برای مثال تصور کنید اگر اسکورسیزی کارگردان فیلم بود شاهد چه چیزی بودیم. همچنین هیجان فیلم به‌قدر کافی تماشاگر را جذب نمی‌کند. شاید تنها دیدن فراز و نشیب زندگی جان دلورین بزرگ نقطه عطف این فیلم باشد.

شاید نقد فیلم «در تقلا» را بتوان در یک جمله خلاصه کرد: یک فیلم سرگرم‌کننده با مضامین جنایی و بازی‌های خوب جیسون سودیکیس و لی پیس، اما فاقد شخصیت و سبک منحصربه‌فرد.


منبع: Empire Online

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.